Mars yolculuğunun en büyük sorununun çözümü 3D yazıcılar olabilir

In: Dünya Turu

Dünya’dan gönderilecek kargoların yüksek maliyeti Mars’ta üretim yapılmasını zorunlu kılıyor. Yapılan araştırma sonucuna göre bu büyük sorunun çözümü 3D yazıcılarda yatıyor olabilir.

Mars’ta kullanılacak olan alet veya malzemeleri Kızıl Gezegene götürmek son derece maliyetli bir iş. Dolayısıyla planlanan kapsamlı Mars görevlerinin maliyet noktasında aşması gereken önemli basamaklar bulunuyor. Bilim insanlarına göre bazı büyük sorunlar ise 3D yazıcılar sayesinde aşılabilir.

NASA’nın açıkladığı verilere göre Dünya yüzeyinden yörüngeye gönderilecek her 1 kilogramlık malzeme için yaklaşık olarak 54.000 dolar harcanıyor. Bu yüksek maliyet nedeniyle bilim insanları gerekli olan malzemeleri uzayda üretmenin çarelerini bir süredir arıyor. Keşfedilen seçeneklerden birisi ise halihazırda uzayda bulunan malzemeleri kullanarak gerekli olan araçların 3D baskı metoduyla üretilmesi.

Bandyopadhyay ve ekibi yapmış oldukları yeni araştırmada ise titanyum alaşımıyla birlikte yüzde 5 ila yüzde 100 konsantrasyonlarda Mars regolitini kullandı. Yapılan karışımlar yüksek sıcaklıklara kadar ısıtıldı ve arından soğutuldu. Sonrasında ise malzemelerin dayanıklılıkları test edildi. Araştırmada yüzde 100 Mars malzemesiyle oluşturulan malzemelerin dayanıksız olduğu gözlemlendi ancak bilim insanları bu yapıların radyasyona karşı kullanılabileceğini belirtiyor.

Öte yandan 3D yazıcı ile oluşturulan malzemelerde daha az Mars toprağı kullanıldığında yapının sağlamlığında ciddi artışların olduğu kaydedildi. Öyle ki, ortaya çıkan malzemeler titanyumdan bile daha dayanıklı, aynı zamanda daha esnek ve hafif. Bilim insanları bu teknolojinin gelişime çok açık olduğunu ve Mars yolculukları için kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Kaynak: https://www.slashgear.com/1035079/3d-printing-could-solve-this-huge-mars-problem/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Asmodel olarak ürün tasarımı, görsel ve fonksiyonel prototip üretimi ve 3 boyutlu optik tarama gibi hizmetleri siz değerli müşterilerimize kusursuz bir şekilde sağlamaktayız.

Aşağıdaki formu doldurarak bizden kısa bir süre içinde dönüş alabilirsiniz.